Wirtualny spacer ze sztuką w tle

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas.

Interesującą ofertę przygotowało dla nas Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Głównym celem instytucji jest rozwój kultury i sztuki najnowszej oraz gromadzenie kolekcji. MOCAK jest pierwszą w Polsce zbudowaną od podstaw instytucją w całości poświęconą sztuce współczesnej. Prezentacji tejże sztuki towarzyszą projekty edukacyjne, badawcze i wydawnicze. Wystawy zorganizowane i udostępnione przez Muzeum dotyczą głównie sztuki ostatnich dziesięcioleci. Dzieła zebrane tutaj zostały ukazane przez pryzmat powojennej awangardy i konceptualizmu. Na stronie internetowej Muzeum umożliwiono zwiedzanie e-galerii i odbycie wirtualnego spaceru. Nie wychodząc z domu możemy przenieść się w inną rzeczywistość.  

E-galerię tworzą dzieła zebrane w kategoriach: fotografia, rzeźba, instalacja, design, obiekt, grafika, prace na papierze, malarstwo i film. Ich autorami są twórcy polscy i z całego świata. Sztuka polska drugiej płowy XX wieku została ukazana na tle dokonań sztuki światowej. W wersji online udostępniono również materiały archiwalne. Znajdują się w nich prace m.in. Władysława Hasiora, Mieczysława Porębskiego, Mikołaja Smoczyńskiego czy Grupy Krakowskiej. Składają się na nie różnorodne dokumenty: artykuły prasowe, recenzje wystaw, katalogi, dokumentacja fotograficzna i projektowa oraz korespondencja. Ta systematycznie uzupełniana kolekcja stanowi bazę do badań nad sztuką współczesną. Spacerując wirtualnie po zasobach Muzeum mamy możliwość obejrzenia dziewięciu ciekawych wystaw: Historia w sztuce, Akcjonizm wiedeński, Sport w sztuce, Kolaż z łasiczką, Kolekcja MOCAK-u, Ekonomia w sztuce, Rune Eraker. Wysiedleni, Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg oraz Zbrodnia w sztuce. Wszystkie dzieła są opatrzone przypisami. Dzięki technologii 3D i panoramicznym zdjęciom możemy poruszać się po wnętrzach Muzeum i podziwiać jego zbiory. Ta wirtualna podróż z artyzmem w tle z pewnością będzie wielką przyjemnością nie tylko dla miłośników sztuki. Polecamy.

Link: https://www.mocak.pl/

Nauczyciele bibliotekarze