W świecie książek … cz.3

Kolejną pozycją wydawniczą rekomendowaną przez bibliotekę szkolną jest książka „Małe życie” autorstwa Hanyi Yanagihary. Powieść przedstawia historię czterech przyjaciół – Willema, Malcolma, JBa i Jude’a , znających się od czasów studenckich, mieszkańców Nowego Jorku, miasta wielu możliwości. Każdy z nich ma inny sposób na życie. Willem marzy o aktorstwie, JB jest uzdolnionym malarzem, Malcolm architektem, a Jude jest najbardziej tajemniczą osobą. Początkowo poznajemy losy wszystkich bohaterów, po czym fabuła skupia się na postaci Jude’a, prawnika o niełatwej przeszłości, którą trudno zapomnieć. Czy można zignorować traumatyczne przeżycia ze swojego życia i się od nich uwolnić? Autorka stopniowo odkrywa przeszłość bohatera, który dzieciństwo spędził m.in. w klasztorze i domu dziecka. Dzięki retrospekcji poznajemy brutalne wydarzenia sprzed lat. W dorosłym życiu Jude prowadzi swego rodzaju walkę z własną psychiką. Z przyjaciółmi łączy go niesamowita więź i spędza z nimi wiele czasu, jednak problemem stają szczere rozmowy o tym, co jest naprawdę ważne. Będąc wśród bliskich, czuje osamotnienie. Czy zawsze będzie mu towarzyszył cień przeszłości?

Książka „Małe życie” wzbudziła w Stanach Zjednoczonych wielkie emocje. Spotkała się również z wielkim entuzjazmem w Polsce. Ogłoszono ją najgłośniejszą powieścią 2015 roku. Pozycja była nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award. Jest laureatką prestiżowej nagrody Kirkus Prize. Nie jest to książka łatwa. Autorka ukazała prawdę od tej najgorszej strony. Utwór traktuje m.in. o przyjaźni, dojrzewaniu, miłości, sukcesie i granicach ludzkiej wytrzymałości. „Małe życie” niesie ze sobą pewne przesłanie – pomóc nam mogą inni tylko w takim stopniu, na jaki im pozwolimy.

Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska