W świecie książek … cz.11

Carlos Ruiz Zafon nie żyje 🙁

Właśnie świat obiegła bardzo smutna wiadomość o śmierci słynnego hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafona, autora wielu bestsellerowych książek, na czele ze słynnym „Cieniem wiatru”, wydanym po raz pierwszy w 2001 roku. Książkę przetłumaczono na ponad 45 języków, a sprzedana została w ponad 40 mln egzemplarzy. Czytelnicy pokochali tę piękną, tajemniczą, nastrojową opowieść, która stała się swego rodzaju przewodnikiem po Barcelonie, rodzinnym mieście pisarza, który w latach 90- tych przeprowadził się do Los Angeles. Kolejne książki Zafona „Gra anioła” i „Więzień nieba” to kontynuacja „Cienia wiatru”. Ich fabuła jest bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich książek, przez co są skierowane również do starszych czytelników. Niezwykła historia Daniela Sempere bardzo szybko zawładnęła ich sercami. Tę jedną z najpiękniejszych opowieści o książkach, której burzliwa akcja toczy się w Barcelonie pierwszej połowy XX w., czytał wówczas cały świat.

Literacki świat Cmentarza Zapomnianych Książek tworzą powieści „Cień wiatru”, „Gra Anioła”, „Więzień Nieba” oraz „Labirynt duchów”. Łączą się poprzez osoby i wątki, stanowiące fabularne mosty pomiędzy poszczególnymi historiami. Jednak każda z książek przedstawia opowieść zamkniętą w sobie i niezależną. Można czytać je w dowolnej kolejności, można też czytać każdą część osobno. Wszystkie tomy cyklu łączą w sobie zalety kryminału, thrillera, sagi i powieści historycznej. Losy bohaterów splatają się z losami książek.

Na gorące wakacyjne miesiące polecamy lekturę książek Carlosa Ruiza Zafona.

Nauczyciele bibliotekarze: Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska