W świecie książek … cz.10

Kolejną propozycją czytelniczą na ostatnie tygodnie przed wakacjami jest książka Simona Becketta, brytyjskiego dziennikarza i pisarza, autora powieści i noweli kryminalnych – utwór „Rany kamieni”.

Powieść będąca thrillerem psychologicznym przenosi nas na francuską farmę, na której rozgrywa się większa część fabuły. Młody Anglik Sean chowając się przed radiowozem policyjnym, wpada we wnyki na zwierzęta. Po wielu godzinach walki z sidłami, spostrzega kobietę z małym dzieckiem. Nie wie czy dzieje się to naprawdę, czy może jest to jedynie jego wyobraźnia. Nieznajoma ratuje mu życie i prowadzi na farmę. W tym mrocznym i tajemniczym miejscu, w którym rządzi psychopatyczny farmer, staje się świadkiem, wręcz uczestnikiem przerażających zdarzeń. Akcja książka toczy dwutorowo. Kolejne rozdziały przenoszą nas do wcześniejszych wydarzeń. Dzięki retrospekcji poznajemy historię Seana: relacje z jego dziewczyną, porachunki z gangiem narkotykowym i okoliczności, które sprawiły, że znalazł się we Francji.

Książka ma swój niepowtarzalny, tajemniczy klimat. Autor doskonale kreuje nastrój zbliżającej się katastrofy. Zewsząd otacza nas tajemnica. Dzięki mrocznym sekretom prowadzącym do zaskakującego zakończenia, książka pochłania czytelnika bez reszty.

Nauczyciele bibliotekarze: Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska