Uwolnij swoją kreatywność!

be-creative-2859349_1920
sunset-485016_1920
previous arrow
next arrow

Na czym naprawdę polega kreatywność?
Kreatywność to sztuka nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Kreatywność to także gotowość do tworzenia nowych, dla nas, pomysłów.
Wyraz „kreatywny” bywa stosowany wymiennie z „twórczy”. Twórcze myślenie to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Kreatywność łączy się w dużym stopniu z samodzielnością, a więc postawą niezależności i decyzyjności. Każdy jest gotowy do kreatywnego myślenia i działania, trzeba tylko mieć pasję i determinację i …cierpliwość, aby przetrwać przeciwności. Wszyscy kreatywni muszą ciężko pracować i popełniają też błędy. Najważniejsza jest umiejętność znajdowania coraz lepszych pomysłów, poprawiania się i doskonalenia. Nie ma czegoś takiego, jak niepowodzenie. Kiedy próbujesz coś zrobić i nie uda się, nigdy nie mów, że niczego się nie nauczyłeś. Nauczyłeś się przecież zrobić coś, spróbowałeś, a niepowodzenie zmusiło Cię do zadania sobie pytań, np.: „ Dlaczego to nie działa?”, „Co muszę poprawić?” Jeśli ktoś mówi, ze nigdy nie popełnił błędu, to znaczy, że nigdy nie próbował czegoś nowego! Thomas Edison, zniechęcony niepowodzeniem podczas doświadczeń nad żarnikiem do żarówki, zapytał mistrza, dlaczego ma się nie poddawać. Ten odpowiedział mu:  „Odkryłem, 5000 rzeczy, które nie działają, i co z tego?”. Próbujcie więc, bądźcie samodzielni i kreatywni w działaniu i myśleniu, brońcie swoich racji i pomysłów! Warto poszukiwać i znajdować nowe związki i podobieństwa, śledzić różnice, patrzeć na dane zjawisko z różnych stron. Nie przyjmujcie wszystkich prawd na wiarę, ale samodzielnie i twórczo je badajcie.

Renata Kaleta na podstawie „Jak być kreatywnym?” Nowe Media