Teatralne spotkanie

Pytania ważne, aktualne, bardzo polskie i uniwersalne, skierowane również do nas, stawia w swoim dramacie „Tango” Sławomir Mrożek, współczesny dramatopisarz. W jakim świecie chcemy żyć? Jakie znaczenie mają dla nas wartości? Czym jest dla nas wolność i gdzie przebiegają jej granice? Autor nie udziela wskazówek, nie daje jednoznacznych odpowiedzi, skłania do refleksji. Tych egzystencjalnych przeżyć doświadczyli uczniowie klas V d, IV b, IV d, II d i II e, którzy wraz z polonistami uczestniczyli w scenicznej adaptacji „Tanga” w krotoszyńskim kinie „Przedwiośnie”. Przedstawienie przygotował Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu.

„Tango” to dramat wieloznaczny: o kryzysie współczesnej rodziny, o upadku wartości, o wolności, która może przerodzić się w niewolę i rewolucji, w której szlachetna idea zbawienia świata może przybrać twarz totalitaryzmu. Wspaniała gra aktorska, oprawa plastyczna i muzyczna inscenizacji spotkały się z uznaniem młodzieży. Ta niecodzienna lekcja była nie tylko okazją do lepszego poznania treści dramatu, ale i formą bezpośredniego kontaktu z teatralną sztuką. Zainteresowanie przedstawieniem i pozytywne opinie uczniów stanowią najlepszą zachętą do kontynuowania ich aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Lucyna Zięba, foto: Julia Szymczak