ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:

  • dbania o zdrowie psychiczne,
  • przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby związane z psychiką,
  • potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami zdrowia psychicznego i ich rodzinom,
  • promocję zdrowia psychicznego.

Człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, z ograniczeniami zewnętrznymi i ma większą motywację do samorozwoju Jako elementy istotne w edukacji dla zdrowia psychicznego opisywane są m.in.: rozwijanie zasobów psychologicznych i  radzenie sobie z trudnościami oraz korzystanie ze wsparcia społecznego.

Działania skierowane na  promocję zdrowia psychicznego realizuje bardzo wiele osób każdego dnia, często nieświadomie. Ważne, aby miały one szansę na coraz większą popularyzację oraz istotny społecznie wymiar, szczególnie teraz kiedy wile osób w dobie pandemii boryka się z wieloma problemami.

Warto zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne nie jest określane jednoznacznie. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko i trudno”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak: obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, czy lęk.

Są to nieuniknione stany, i ważne jest aby ich nie lekceważyć, gdyż utrzymujące się dłużej mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób związanych z psychiką

Dostrzeganie pozytywów w życiu, jest niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt. To będzie twój mały sukces w zachowaniu równowagi psychicznej.

A. Kołodziejska