SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

Dla grupy uczennic z klasy 2c dzień mikołajkowy rozpoczął się wielką sztuką. Udaliśmy się do Poznania na podsumowanie wojewódzkiego konkursu fotograficznego (o nim później) ale wcześniej zapoznaliśmy się z nowoczesną technologią multimedialną, która zawitała do stolicy Wielkopolski. Światowa – multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta van Gogha!

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 można było zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie impresjonistycznych obrazów. Wszystkie prace artysty wyświetlane są jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Tak duże powierzchnie mogły pokazać warsztat artysty w bardzo szczegółowych planach. Śmiałe pociągnięcia pędzla van Gogha były widoczne „jak na dłoni”.

Wystawa oprócz obrazów mistrza van Gogha przedstawiła odbiorcom również słynne listy Mistrza do jego brata Theo. Korespondencja braci stała się bowiem nie mniej ważna niż malarstwo. Cały cykl wizualny wystawy został wzbogacony nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką. Wszystko to wprowadziło nas w wewnętrzny świat van Gogha.

Jednak zanim oglądający zanurzył się w multimedialne obrazy, mógł zapoznać się wcześniej z biografią Mistrza a także zobaczyć wierne kopie bardzo znanych obrazów artysty.

„Bardzo podobała mi się wystawa Van Gogha. Wrażenie (impresja-impresjnizm) niesamowite. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy poznać jego dzieła w sposób nieoczywisty. Wystawa tętni żywymi kolorami, pobudza wszystkie nasze zmysły. Myślę, że ten sposób prezentowania arcydzieł trafi bardziej do współczesnej młodzieży” – powiedziała o wystawie Martyna Balcerkiewicz z klasy technik reklamy.

Grzegorz Pierzchała