Spotkanie z pisarką Jolantą Bartoś

Młodzież naszej szkoły miała przyjemność spotkać się z panią Jolantą Bartoś, pisarką związaną z Krotoszynem, obecnie mieszkającą w Lesznie. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną.

Pani Bartoś od młodzieńczych lat czuła potrzebę pisania i zaczęła tworzyć, jednak początkowo „do szuflady”. Kilka lat temu udało jej się zrealizować marzenie i wydała pierwszą książkę. W jej dorobku pisarskim znajduje się kilka pozycji wydawniczych jak choćby „Niepokorna”, „Jad” czy „Uwięzieni w Galerii Lochy”, jednak głównym motywem konferencji była książka „Stalker”, która swoją premierę miała 14 lutego ubiegłego roku. Książka ta wyróżnia się spośród innych, jest na swój sposób wyjątkowa, gdyż przywołuje historie, których doświadczyła sama pisarka. „Stalker” do świadectwo ofiary przestępstwa cybernetycznego. Oprawca pojawił się z dnia na dzień, nie wiadomo skąd i dlaczego? Często nie uświadamiamy sobie jak wielką krzywdę można wyrządzić komuś za pomocą świata wirtualnego. Jolanta Bartoś opisuje jak stalker podszywając się pod nią, zawładnął jej życiem. Nieprawdziwe konta na portalach społecznościowych z informacjami o miejscu zamieszkania, numerze telefonu i spreparowanymi zdjęciami, poczta mailowa zawierająca w nicku imię i nazwisko pisarki i skandaliczne treści wysyłane rzekomo przez nią do innych, to tylko część wstrętnej intrygi, o której przeczytamy w książce. Zastanawiające jest, że tak łatwo wydajemy opinie na jakiś temat, nie poznając głębiej problemu. Widać to na przykładzie pisarki, która musiała się z tym zmierzyć

. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała zaproszonego gościa. Spotkanie zachęciło do refleksji na temat dwóch równoległych światów, tego rzeczywistego, i tego wirtualnego, często odrealnionego… Zachęcamy do lektury książki.

Nauczyciele bibliotekarze