Razem przeciw cyberprzemocy – tydzień edukacji i wsparcia w ZSP2

Cyberprzemoc dotyka wielu młodych ludzi. Zachowania przemocowe opisywane w różnych publikacjach, opracowaniach i filmach dotyczą również dzieci i młodzieży. Obserwacje wskazują, że zjawisko to stale się nasila. Konsekwencje cyberprzemocy dotykają nie tylko nastolatków, ale także bardzo małe dzieci. Sprawcy agresji online wykorzystują różnorodne narzędzia i metody opresji, które mogą doprowadzić ofiary do drastycznych działań zagrażających ich zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a w skrajnych przypadkach – do śmierci.

Przejawy cyberprzemocy wśród uczniów często zaczynają się od „niewinnych żartów”, które jednak mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Szkoła to szczególne miejsce, gdzie uczniowie spędzają ze sobą dużo czasu, poznają swoje mocne i słabe strony. Niestety, wielu z nich doświadcza cyberprzemocy ze strony rówieśników. Przybiera ona różne formy, m.in.:

*agresja słowna, zamieszczanie nieprzyjemnych, obraźliwych komentarzy na profilach w mediach społecznościowych,

*upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć lub filmów,

*ujawnianie cudzych tajemnic i sekretów,

*kradzież tożsamości, tworzenie fałszywych kont i adresów e-mail,

*wykluczanie z grona „znajomych” w internecie, tworzenie zamkniętych grup na forach lub w serwisach społecznościowych,

*celowe ignorowanie czyjejś aktywności w sieci,

*frapping – wykorzystanie nieuwagi użytkownika, który nie wylogował się ze swojego konta, aby zmienić jego zdjęcie profilowe, dodać komentarz, opis lub inną treść,

*happy slapping – nagłe atakowanie przypadkowych osób (np. bicie, kradzież, niszczenie rzeczy osobistych) i nagrywanie tego zdarzenia,

*stalking – złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie, które może zagrażać czyjemuś bezpieczeństwu.

Warto podkreślić, że każde działanie mające na celu wyrządzenie komuś krzywdy – również psychicznej – może zostać uznane za przemoc. Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie skala cyberprzemocy, która przyjmuje coraz to nowsze formy i metody.

HSz, organizatorzy tygodnia przeciw cyberprzemocy

plakat – Martyna Balcerkiewicz kl. 3c technik reklamy