Przepisujemy „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”!

Przepisujemy „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”! to nazwa akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, w której wzięliśmy udział. Przedsięwzięcie to upamiętnia 130. urodziny Johna Ronalda Reuela Tolkiena, które przypadają 3 stycznia 2022 roku.

Zadaniem uczestników akcji było odręczne przepisanie fragmentu powieści Tolkiena. Naszej młodzieży przydzielono tekst „Władcy Pierścieni”. W tę, jak się okazało, świetną zabawę zaangażowały się uczennice klasy Ic: Oliwia Kucińska, Maja Polańska i Magdalena Szymczak. Organizatorzy dali nam dużą swobodę artystyczną. Przepisywany tekst mogliśmy ozdobić według własnego uznania różnego rodzaju rysunkami, inicjałami, ramkami itp. Oliwia, Maja i Magda wykorzystując swój talent, zilustrowały powielany fragment maszynopisu. Jednym z technicznych wymogów było zachowanie marginesu, który pozwoli finalnie złożyć wszystkie nadesłane rękopisy w jedną książkę.

Zaangażowanie w tę akcję wielu osób, instytucji jest formą oddania czci temu wybitnemu brytyjskiemu pisarzowi. J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Republice Południowej Afryki. Jego ojciec odszedł dość wcześnie i wychowywała go matka, która zaszczepiła w nim miłość do nauki. Studiował anglistykę. W czasie I wojny światowej jako porucznik brał udział w walkach, jednak został przeniesiony do rezerwy. W 1920 roku z tytułem docenta rozpoczął pracę na uniwersytecie w Leeds. Jego kariera nabierała rozpędu i po czterech latach został profesorem języka angielskiego, po czym przeniósł się do katedry języków Oxfordu. Pracę nad „Hobbitem”, która trwała kilka lat, rozpoczął w 1930 roku. W 1937 roku udało się opublikować powieść. W dorobku pisarskim Tolkiena nie sposób pominąć „Władcy Pierścieni”, której akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Książkę tę wydano w Wielkiej Brytanii w 1954 roku. Wspomniane powieści doczekały się ekranizacji. Tolkienowi udało się spopularyzować literaturę fantasy na całym świecie. Pisarz zmarł 2 września 1973 roku w Wielkiej Brytanii. Miłośnicy twórczości Tolkiena żywią nadzieje, że inne powieści pisarza również zostaną przeniesione na duży ekran.

Zachęcamy do lektury książek J.R.R. Tolkiena, które uświetniają księgozbiór naszej biblioteki szkolnej.

Nauczyciele bibliotekarze