Prelekcja nt. krwiodawstwa i dawstwa szpiku

4 października w ramach akcji krwiodawstwa w naszej szkole „Oddaj krew – nie czekaj na wampira”, uczniowie klas najstarszych (18 latkowie) spotkali się z Krzysztofem Kierzkiem – znanym w Krotoszynie honorowym krwiodawcą.

Prezes PCK w Krotoszynie, Krzysztof Kierzek przeprowadził pogadankę na temat honorowego krwiodawstwa. W Polsce oddaje się krew dobrowolnie i nieodpłatnie. Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków. Honorowy dawca przychodząc do punktu krwiodawstwa pomaga w wyzdrowieniu lub bezpośrednio ratuje życie drugiego człowieka.

Prelegent szczegółowo opowiedział jak wygląda oddawanie krwi w praktyce. Krzysztof Kierzek sam oddał 232 litry krwi i osocza.

Podczas naszej akcji, w poniedziałek 9 października, będziemy mogli oddać próbkę krwi bądź wymazu pod kątem analizy dla potencjalnego dawcy szpiku. To z myślą o naszym nauczycielu Grzegorzu Wiertlewskim, który czeka na przeszczep szpiku kostnego. Pan Grzegorz jest także honorowym dawcą krwi. Kiedyś wspomagał innych. Dziś my winniśmy pomóc jemu.

Pobranie próbki i zarejestrowanie się w banku dawców nic nie kosztuje, a daje tak wiele – mówił do młodzieży Krzysztof Kierzek.

tekst i fot. GP