„Noc muzeów” już wkrótce!

„Noc muzeów” to impreza kulturalna, która po raz pierwszy została zorganizowana w styczniu 1997 roku w Berlinie. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, dlatego w kolejnych latach coraz większa liczba muzeów otwierała swoje podwoje dla zwiedzających w godzinach nocnych.

W Polsce, po raz pierwszy  „Noc muzeów” została przygotowana w 2003 roku, w poznańskim Muzeum Narodowym. W kolejnych latach dołączały kolejne instytucje i miasta. „ Co ciekawe, w samej Polsce w „Nocy Muzeów” uczestniczy więcej miast, niż we wszystkich krajach Europy razem wziętych. O ile w innych krajach, podczas „Nocy Muzeów” można zwiedzać głównie muzea (organizujące też wydarzenia kulturalne), o tyle w Polsce, podczas tego wydarzenia, biorą udział także biblioteki, licea czy teatry”, a nawet ogrody botaniczne. W 2017 roku, w samej  Warszawie, odbyło się ponad 300 wydarzeń w 233 instytucjach. Drzwi dla zwiedzających otwarły ambasady, kina, ministerstwa i Komenda Główna Policji.  W większym miastach np. Krakowie czy Warszawie, pomiędzy poszczególnymi placówkami uruchamiana jest dodatkowa komunikacja miejska.

Na okoliczność „Nocy muzeów” przygotowywane są dodatkowe specjalne atrakcje, eventy, prezentacje, poczęstunki,  koncerty i wystawy. Często instytucje decydują się na otwarcie dla zainteresowanych miejsc i obiektów, które na co dzień są niedostępne.  Krotoszyńskie Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka, które od lat włącza się w akcje „Nocy Muzeów”, zaoferowało  np. zwiedzanie podziemi.

O atrakcyjności „Nocy Muzeów” w Polsce, świadczą długie kolejki ustawiające się przed instytucjami oraz fakt, że przed większością wydarzeń należy dokonać rezerwacji telefonicznej lub mailowej.

W tym roku „Noc Muzeów” organizowana będzie 15 maja. Liczne instytucje kulturalne prześcigają się w  pomysłach i atrakcjach dla zwiedzających. Warto już teraz zapoznać się z ofertą instytucji i zarezerwować swój czas.  Należy pamiętać, że zwiedzanie odbywać się będzie w reżimie sanitarnym. Tegoroczna formuła bogata będzie w wydarzenia hybrydowe, a więc te stacjonarne w formie tradycyjnej, ekspozycje i wystawy odbywające się na świeżym powietrzu  jak i online. Te ostatnie odbywać się będą nawet przez cały weekend 14-16 maja lub w dodatkowych terminach.

Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych zapowiedzi na tegoroczną edycję „Nocy Muzeów” w poszczególnych miastach. Listy są uaktualniane o kolejne wydarzenia na bieżąco:

https://pik.gdansk.pl/noc-muzeow-w-trojmiescie/

Szczególnie zapraszamy do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka, które po zeszłorocznej przerwie będzie oczekiwać na zwiedzających w godzinach 19.00-24.00.

Polecamy. Zapraszamy.

Nauczyciele bibliotekarze