Kopalnia Soli „Wieliczka”

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas.

Proponujemy dziś wirtualny spacer w Kopalni Soli „Wieliczka”, w której do 30 czerwca 1996 roku eksploatowano złoża. Kopalnia znajduje się w zachodniej części podkarpackich złóż solnych, które datuje się na około 14 milionów lat. Od 1978 roku miejsce to jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie kopalnia soli kamiennej od 1994 roku uznana jest za pomnik historii Polski. Jest to miejsce niezwykłe, które przyciąga rzesze turystów zarówno z Polski, jak i innych krajów. W 2007 roku „Rzeczpospolita” przeprowadziła plebiscyt i Kopalnia Soli „Wieliczka” zdobyła największą liczbę głosów zyskując miano jednego z siedmiu cudów Polski.

Kopalnia obejmuje 9 poziomów. Pierwszy z nich znajduje się na głębokości 64 metrów, natomiast ostatni sięga na głębokość 327 metrów pod powierzchnią Ziemi. Podziemna Trasa Turystyczna powstała tu na przełomie XVIII i XIX wieku. Liczy ona około 3 km trasy składającej się z 20 komór położonych na głębokości od 64 do 135 metrów, m.in. Komory Mikołaja Kopernika, Komory Kazimierza III Wielkiego czy Komory św. Jana. Kopalnia jest potężnym układem solnych labiryntów, a miejsce wyznaczone do zwiedzania to zaledwie 2% całości konstrukcji. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat, który charakteryzuje się dużą wilgotnością i zawartością chlorku sodu, potasu, magnezu oraz wapnia w powietrzu. Są to warunki korzystne dla zdrowia, szczególnie dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Na turystów czekają tu wyjątkowe miejsca takie jak Groty Kryształowe, solankowe jeziora, przepiękna Kaplica św. Kingi. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat dawnych narzędzi i maszyn górniczych oraz stosowanych w przeszłości metod wydobycia i transportu soli.

Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotowała różne oferty dla zwiedzających: Trasę Turystyczną, Trasę Górniczą, Tężnię Solankową oraz Szlak Pielgrzymkowy. Korzystając wirtualnego spaceru po obiekcie https://www.ai360.pl/panoramy/279 możemy obejrzeć wybrane miejsca całego kompleksu. Warto nadmienić, że Kopalnia Soli „Wieliczka” stała się inspiracją m.in. dla Bolesława Prusa, który zwiedził kopalnię w 1878 roku, czego wyraz dał w cyklu trzech artykułów pt. Kartki z podróży (Wieliczka), w „Kurierze Warszawskim” tego samego roku. Miejsce to stało się również tłem dla fragmentu powieści Maxima Chattama „Plugawy spisek” oraz plenerem zdjęciowym filmu „Seksmisja”.

Nauczyciele bibliotekarze