Niebawem Święta

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ten radosny czas oczekiwania związany jest z pięknymi polskimi zwyczajami. Wielu z nas przygotowuje się na Narodzenie Pańskie przede wszystkim w wymiarze duchowym. Często pielęgnujemy  tradycje związane z dekorowaniem naszych domów świątecznymi ozdobami. Nieodzownym elementem tych przygotowań jest przyrządzanie potraw wigilijnych. Wśród nich nie może zabraknąć postnych zup, ryb na zimno i na ciepło, pierogów czy kapusty z grzybami. Dziś prezentujemy przepis na pierogi w nieco innej niż zazwyczaj wersji: pierogi bezglutenowe z mąki gryczanej.

Farsz z kapusty i grzybów:

– ½ kg kapusty kiszonej

– 120 g grzybów suszonych

– cebula

– 2 liście laurowe

– 4 ziarna ziela angielskiego

– pieprz

– łyżka masła

– olej.

Grzyby zalać niewielką ilością wody i zostawić na pół godziny. Kapustę odcisnąć , drobno posiekać, zalać wodą, tak by była przykryta. Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Następnie zagotować, zmniejszyć ogień i gotować ok. 45 minut. Wyjąć liście laurowe i ziele angielskie, odlać nadmiar płynu. Namoczone grzyby także ugotować do miękkości, zmiksować je z płynem, który pozostał po gotowaniu. Cebulę drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło i 2 łyżki oleju, zeszklić cebulę, dodać mus grzybowy i przesmażyć przez chwilę razem. Następnie dodać kapustę, połączyć wszystkie składniki. Przed faszerowaniem pierogów masę ostudzić.

Ciasto (proporcje na ok. 32 pierogi):

– 200g mąki gryczanej i trochę do podsypywania

– 100 g mąki ziemniaczanej

– 3 łyżki oleju

– sól

– 250 ml wrzątku.

Mąkę gryczaną i ziemniaczaną wsypać do miski, dodać sól. Następnie zalać wrzątkiem, dodać olej i połączyć wstępnie składniki łyżką. Odstawić na 10 minut, żeby trochę przestygło. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Masę położyć na stolnicy, przykryć miską i zostawić na 20 minut. Następnie rozwałkować ciasto porcjami, podsypując mąką gryczaną. Wyciąć z niego kółka, nałożyć farsz i dokładnie skleić. Wrzucać pierogi partiami do gotującej się wody z dodatkiem soli i oleju. Gotować ok. minuty od wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową na półmisek. Podawać z przesmażoną cebulką lub przed podaniem odsmażyć pierogi na rumiany kolor.