Nasi uczniowie na warsztatach „Gotowanie bez marnowania”

Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w projekcie „EcoWaste4Food” – niemarnowanie żywności. W tym roku grupa młodzieży ucząca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięła udział w programie ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce zaplanowanym na lata 2021 – 2025 pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Gotowanie bez marnowania” podczas targów Smaki Regionów w Poznaniu. W dniach 1-4.10.21 r. hale Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełniły stoiska blisko 190 wystawców ze specjałami pochodzącymi z różnych regionów naszego kraju. Cechą wspólną wszystkich oferowanych produktów było ich wyrabiane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Wśród rozmaitych smakołyków znalazły się m.in. różnorodne wędliny, sery, soki, miody, konfitury czy nalewki. Wystawiona żywność często pochodziła z ekologicznych upraw. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wiele o produkcji tak wysokiej jakości wyrobów. Nie obyło się oczywiście bez degustacji tychże specjałów.

Podczas targów zwiedzającym zapewniono wiele atrakcji, m.in. pokazy kulinarne w wykonaniu mistrzów kuchni czy animacje i zgadywanki kierowane dla najmłodszych. Nasza młodzież wzięła udział w ciekawych warsztatach niemarnowania żywności przeprowadzonych przez szefów kuchni Łukasza Konika i Artura Wawera. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Europejczycy rocznie marnują 88 mln ton jedzenia, co stanowi aż 173 kg na osobę. Prowadzący warsztaty pokazali jak można w prosty sposób wykorzystać resztki produktów i przygotować z nich coś smacznego. Podczas warsztatów młodzież pod czujnym okiem szefów kuchni przygotowywała pyszny deser z chałki, śliwek, miodu, jaj i mleka. Spotkanie to zwieńczyła wspólna degustacja.

Udział w targach Smaki Regionów stał się interesującym sposobem na poznanie dziedzictwa kulinarnego naszych regionów oraz zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności.

ASz, GP