Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zakończony

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku szkolnym 2021 odbywał się pod hasłem „Fairy Tales and Folk Tales around the World”, czyli „Baśnie i legendy z całego świata”. To wyjątkowy czas dla bibliotek szkolnych i ich czytelników.  Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali działania mające na celu zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Ogłoszony konkurs pt: „Czy znasz ten cytat?” cieszył się dużym zainteresowaniem. Zadaniem uczniów było rozpoznanie kolejnych cytatów, ukazujących się na tablicy informacyjnej, obok biblioteki szkolnej. Spośród osób, które rozpoznały fragmenty baśni i legend pochodzących z całego świata, rozlosowano nagrody. Zwycięzcami kolejnych części konkursu zostali: Jagoda Ratajczak z kl. 2d,  Małgorzata Cieluch z kl. 2d,  Ola Brylewska z kl. 4c oraz Kacper Jakszewski z kl. 2d.

Biblioteka szkolna przeprowadziła również akcję „proszę, dziękuję, przepraszam”. W tym roku w czasie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zwrócono szczególną uwagę na ważną sprawę savoir vivre na co dzień, wykorzystując cytaty pochodzące z literatury pięknej. Znajomość zasad savoir-vivre jest  przecież jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka. Dobre maniery to podstawa. Świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Są one ważne nie tylko w kontaktach osobistych, ale także w biznesie. „ Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie, wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? Nie jest ważny status społeczny ani pieniądze, a to, co “wynieśliśmy” z domu. O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek – to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać”.

Nauczyciele bibliotekarze