Liga Ochrony Przyrody

9 stycznia obchodzony jest Dzień Ligi Ochrony Przyrody (LOP) – najstarszej organizacji ekologicznej w Polsce. Tradycja ochrony przyrody w naszym kraju sięga XI wieku, kiedy Bolesław Chrobry wydaje pierwsze dekrety dotyczące ochrony przyrody (bobry). Przez stulecia rozumienie przyrody i podejście do jej ochrony ewoluowało.

Za czasów Kazimierza Wielkiego zaczęto chronić nadmiernie wyniszczane lasy, natomiast Zygmunt III Waza stanął w obronie zagrożonych wyginięciem turów. Władysław Jagiełło wprowadził zarządzenia ograniczające polowania oraz zwrócił uwagę na ochronę starych, dorodnych dębów i cisów. Statut Wiślicki za panowania Zygmunta Starego objął w niektórych siedliskach ochroną sokoły i łabędzie, a także poszerzył ochronę bobrów.

Pomimo tych wysiłków nie udało się uratować niektórych gatunków, takich jak:

• tury,

• tarpany,

• żubry (w stanie dzikim, jednak podjęto skuteczne działania na rzecz ich reintrodukcji).

Powstanie Ligi Ochrony Przyrody

Pierwszy zjazd organizacyjny Ligi Ochrony Przyrody odbył się 9 stycznia 1928 roku. Aby upamiętnić to wydarzenie, postanowiono ogłosić 9 stycznia Dniem Ligi Ochrony Przyrody. Niestety II wojna światowa przerwała działalność LOP, ale stowarzyszenie odrodziło się 17 lipca 1945 roku w Łodzi.

Liga Ochrony Przyrody to ogólnopolskie stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego. Jego celem jest ochrona przyrody. Jest to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce, której godłem jest stylizowany żubr z nazwą organizacji.

Cele Ligi Ochrony Przyrody

• Prowadzenie działalności edukacyjnej w celu kształtowania stosunku społeczeństwa do środowiska przyrodniczego.

• Popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i ochronie przyrody.

• Zachęcanie do podejmowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego oraz organizowanie takich działań.

• Inicjowanie oraz inspirowanie działań na rzecz środowiska przyrodniczego.

• Czuwanie nad przestrzeganiem prawa ochrony przyrody oraz interweniowanie w przypadkach jego naruszenia.

Urodziny LOP to doskonała okazja do refleksji i zdobycia nowej wiedzy na temat ochrony środowiska oraz otaczającej nas przyrody. Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, jak ważne są działania na rzecz ochrony przyrody i jak wiele jeszcze możemy zrobić, by zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Z okazji Dnia LOP życzę wszystkim członkom Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w naszej szkole, aby w nowym 2025 roku Wasze działania na rzecz ochrony przyrody przynosiły satysfakcję, a troska o zdrowie, klimat i środowisko naturalne stała się priorytetem dla każdego z nas.

DS, fot. GP