IPN w domu

Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!

11 listopada to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt narodowych. Obchodzone  dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Polska znów pojawiła się na mapach Europy. „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski” – tymi słowami zwrócił się Józef Piłsudski do szefów mocarstw zawiadamiając o istnieniu II Rzeczpospolitej. W depeszy tej czytamy „Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.”

Jędrzej Moraczewski, pierwszy Premier II Rzeczpospolitej, takimi słowami podsumował ogromne wzruszenie narodu polskiego na wieść o odzyskaniu niepodległości „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni…”

Święto to co roku obchodzone jest bardzo uroczyście. W latach ubiegłych, w wielu miastach obywały się liczne defilady, marsze, koncerty, wykłady i inscenizacje. Radio Zet podaje, że w 2019 roku, w ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, w Polsce, odbyło się ponad 700 wydarzeń. Niestety rok 2020 jest rokiem szczególnym. Czas pandemii diametralnie zmienia naszą rzeczywistość. Mamy ograniczony dostęp do ogólnonarodowego wspólnego bezpośredniego świętowania, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas. 

Jedną z takich placówek  jest Instytut Pamięci Narodowej. Został powołany 19 stycznia 1999 roku na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku. To urząd państwowy o uprawnieniach archiwalnych, edukacyjnych, badawczych, śledczych i lustracyjnych. Zgromadzonych jest tu około 90 kilometrów różnorodnych  akt.

Dla uczczenie pamięci przodków, w zeszłym roku, roku 100-lecia obchodów niepodległości, IPN przygotował portal tematyczny mojaniepodlegla.pl, w którym opracował i zgromadził liczne materiały o tym wydarzeniu m.in. szczegółowe kalendarium, dokumenty,  opracowania multimedialne, wykłady i wystawy. IPN publikuje książki, albumy, teki edukacyjne dostępne również w naszej bibliotece szkolnej, gry edukacyjne, komiksy oraz lekcje online.

Portal przystanekhistoria.pl/pa2/ to niezmiernie ciekawa witryna historyczna, stworzona przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. To ogromny zbiór źródeł historycznych, artykułów i przedsięwzięć, pełna biblioteka cyfrowa oraz wiele przykładów materiałów audiowizualnych „na kliknięcie myszką”. Portal „podtrzymuje pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą”.

Zapraszamy do odbycia wirtualnej podróży w nieznaną historię Polski XX wieku. Czas tu spędzony poszerzy wiedzę każdego ucznia, każdego Polaka.

Nauczyciele bibliotekarze