Handlowiec – zawód z przyszłością

Aby móc uprawiać zawód handlowca niezbędne jest ukończenie technikum, które daje tytuł technika handlowca. Osoba, która decyduje się na naukę w tym kierunku, powinna być przebojowa, ambitna, wyznaczać sobie śmiałe cele i konsekwentnie je realizować. Powinna też posiadać zmysł ekonomiczny, gdyż ekonomia i zarządzanie są najważniejszymi przedmiotami w szkole na tym kierunku. Dzięki temu zdobywa się możliwość pracy
w instytucjach handlowych lub można założyć własną firmę handlową.

Sprzedaż jest sercem firmy, a dobry handlowiec jest na wagę złota – uważa wielu szefów.
I wiele firm ciągle poszukuje kandydatów na to stanowisko. Ogłoszenia w rodzaju: „poszukujemy osoby na stanowisko przedstawiciela handlowego”, „zatrudnimy konsultanta klientów indywidualnych”, „poszukujemy specjalisty ds. handlu” czy „reprezentanta handlowego” są najczęściej spotykanymi ogłoszeniami o wakatach. Jakie cechy powinny charakteryzować dobrego kandydata na to stanowisko? Przede wszystkim uczciwość, wiedza i szacunek dla klienta, ale musi też posiadać cechy dobrego psychologa, by jak najlepiej ocenić potrzeby kupującego. Handlowiec powinien więc znać się na ludziach, umieć z nimi rozmawiać, czyli opanować sztukę negocjacji i mieć dar przekonywania, a wtedy klient będzie zawsze zadowolony i lojalny.

Monika Figielek