Dzień Nauki Polskiej

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto to zostało ustanowione dwa lata temu, aby docenić dokonania polskich naukowców. Data święta wiąże się bezpośrednio z jednym z chyba najbardziej znanym na arenie międzynarodowej polskim badaczem – Mikołajem Kopernikiem.

Dla nas, Polaków, ważne jest jednak, aby poznać i docenić nie tylko Kopernika czy Marię Skłodowską – Curie, których dokonania są znane wszystkim, ale także osoby, które zasłużyły się na polu nauki i odkryć naukowych, a których nazwisk nie pamiętamy, takie jak: Heweliusz, Jan Czochralski czy Stefan Banach.

W ramach promowania tego święta w roku ubiegłym przedstawiliśmy was sylwetki niektórych z nich. W tym roku chcielibyśmy zaproponować, mamy nadzieję ciekawe dla was źródła, inne niż Wikipedia, które można wykorzystać, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat polskich naukowców.

Z pewnością warto obejrzeć film o najwybitniejsze polskiej kobiecie w świecie nauki. Zrealizowany w koprodukcji polsko – niemiecko – francusko – belgijskiej film „Maria Skłodowska – Curie” przedstawia życie naszej noblistki, zarówno jako fenomenalnego naukowca, jak i kobiety, matki i żony.

Kolejną ciekawą propozycją może być film „Geniusze. – Adventures of a Mathematician” – przedstawiający osobę Stanisława Ulmana – genialnego polskiego matematyka, ucznia Stefana Banacha. Ulman może poszczycić się nie tylko licznymi osiągnięciami w dziedzinie matematyki, ale jest także jednym z pierwszych naukowców, którzy wykorzystywali w swoich badaniach komputery. Brał czynny udział w projekcie Manhattan, zajmował się także teorią strun, która jest znana miłośnikom innego filmu – serialu „Teoria wielkiego podrywu.” Wzmiankowany tutaj serial zawiera także wiele ciekawych odnośników do świata nauki, w tym także nauki polskiej, jak chociażby  odcinek z grą Pictionary ( naprawdę warto zobaczyć)

I ostatnia propozycja, przygotowana przez Tomasza Rożka w ramach projektu „Nauka to lubię” książka i gra karciana „Akademia superbohaterów”. Superbohaterowie, to nie filmowi herosi, którzy ratują świat przed obcymi zagrożeniami, lecz wybitni polscy naukowcy, którzy dokonania ułatwiają nam codzienne życie. Książka jest przeznaczona raczej dla młodszego czytelnika, jednak gra z pewnością przypadnie do gustu wszystkim.

Warto znać polskich naukowców, może i Ty staniesz się kiedyś jednym z nich. 

Iwona Szczuraszek