Bezpieczne ferie 2020

snow-tubing-93024_1920
ice-skating-235547_1920
snow-1283525_1920
ski-1075456_1920
previous arrow
next arrow

Już wkrótce rozpoczną się ferie zimowe . Zimowa przerwa w szkole to czas, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Odpoczynek od codzienności, zajęć szkolnych, nauki  nie może uśpić naszej czujności związanej z bezpieczeństwem. Wszyscy podczas ferii korzystamy z uroków zimy i zimowych sportów. Wielu z Was przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Dlatego pamiętajcie, zabawa na śniegu jest wspaniała, może dostarczyć nam  radości – jednak przypominamy kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc w bezpiecznym spędzeniu wolnego czasu.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

* Na łyżwach jeździmy tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
* Pamiętajmy! lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
* Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
* Do zjeżdżania na sankach, nartach lub ślizgawkach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
* Zimą należy być szczególnie ostrożnym – spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
* W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
* Zwracaj uwagę na innych – ktoś może potrzebować Twojej pomocy.

Chroń skórę.

Podczas przebywania na świeżym powietrzu nasza nieosłonięta ubraniem skóra będzie narażona na działanie niskiej temperatury, wiatru, słońca, a czasem śniegu. Powinniśmy mieć więc ze sobą tłusty krem, który pozwoli nam ją zabezpieczyć . Przyda się także ochronna pomadka do ust. Osoby o wrażliwej cerze oraz dzieci przed wyjściem na dwór powinny smarować się kremem z filtrem – zarówno zimą, jak i latem jesteśmy wystawieni na działanie promieni ultrafioletowych. Wybierając się wysoko w góry, zabierzmy krem o mocniejszym filtrze – czyste, górskie powietrze bardzo dobrze przepuszcza promienie nadfiołkowe. Przydadzą się nam wtedy także okulary przeciwsłoneczne.

Uważaj na odmrożenia.

Jeżeli nasza ochrona przed zimnem i wiatrem zawiedzie, może dojść do odmrożenia skóry. Wbrew potocznemu mniemaniu może to nastąpić również w temperaturze powyżej 0°C, jeśli będzie jej towarzyszyć silny wiatr. Objawami odmrożenia są uczucie drętwienia, mrowienia oraz zblednięcie skóry. Gdy zauważymy je u siebie, powinniśmy ogrzać ochłodzone miejsce. Jeśli są to ręce, możemy je włożyć pod ubranie i zacząć nimi ruszać, co poprawi ukrwienie. Nie nacierajmy skóry śniegiem – doprowadzimy wtedy do jeszcze większej utraty ciepła. Jeśli (co jest częste) odmrozimy sobie palce stóp, rzecz przedstawia się nieco gorzej. Możemy wtedy np. usiąść, zdjąć buty, włożyć nogi do plecaka (przyda się nam wtedy folia NRC, czy pod ubranie naszego współtowarzysza wycieczki i ruszać nimi intensywnie. Jeżeli możemy, szybko wróćmy do naszej kwatery –  ogrzejmy nogi w wodzie o temperaturze ok. 25°C, którą potem podgrzejemy do ok. 40°C, dolewając cieplej wody.

PODRÓŻ ŚRODKAMI KOMUNIKACJI ORAZ WŁASNYM SAMOCHODEM

Na każdym dworcu, przystanku, w pociągu czy autobusie lub tramwaju zdarzają się kradzieże kieszonkowe i bagażu. Kieszonkowcy tylko czekają na naszą nieuwagę. Szczególnie niebezpieczne są okresy wzmożonego ruchu podróżnych np. wyjazdy na ferie. Każdy podróżny musi przestrzegać podstawowych zasad:

* Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrze jest jednak pozostawić parę drobnych monet w kieszeniach zewnętrznych – na bilety lub małe wydatki.
* Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela lub innych wartościowych przedmiotów.
* Wsiadając do pustego autobusu, pociągu lub innego środka komunikacji zajmować należy miejsce blisko kierowcy, drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze).
* Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji. Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
* W podróży nigdy też nie powinno się spać, zwłaszcza gdy jedziemy sami, a w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty.
* Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać przy sobie – uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza.
* Podróż własnym samochodem należy odpowiednio wcześnie zaplanować. Starać się podróżować w dzień, unikać postojów w miejscach odosobnionych.
* Sprawdźmy dokładnie stan techniczny naszego samochodu: ogrzewanie, hamulce itp. Wyjazd w góry to obligatoryjnie zimowe opony i łańcuchy na koła.

Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły  udanego wesołego, wspaniałego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku! Do zobaczenia za dwa tygodnie!

Autor artykułu: mgr Dorota Szymczak