Duży sukces w powiatowym konkursie historycznym

Z dumą informujemy, że w gronie laureatów konkursu historycznego znalazł się uczeń naszej szkoły Kamil Suś, uczeń klasy IV f technikum informatycznego. Kamil zajął I miejsce w powiatowym finale XVI edycji konkursu historycznego „Wojna obronna Polski w 1939 r. i szlak bojowy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej”. Naszą szkołę reprezentował także Franciszek Guzikowski, uczeń klasy II g technikum ekonomicznego, który zajął miejsce IV.

Organizatorem rywalizacji było Muzeum Regionalne w Krotoszynie. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z pięciu szkół powiatu krotoszyńskiego. Dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk podkreślił, że konkurs stał jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. Kamil jest stałym uczestnikiem konkursów historycznych i często odbiera nagrody. Zapytaliśmy więc o jego motywację do nauki historii.

– Odnosisz sukcesy w konkursach. Co Cię motywuje do zdobywania wiedzy historycznej?

– Muszę się przyznać do tego, że historia to moja pasja. Uwielbiam zgłębiać wydarzenia, które miały wpływ na nasz świat, lokalną społeczność i staram się zrozumieć, jak przeszłość kształtuje teraźniejszość. Każdy konkurs to dla mnie okazja, by jeszcze szczegółowiej poznać fakty, poszerzyć horyzonty i sprawdzić się w rywalizacji z innymi pasjonatami historii.

– Co Cię najbardziej interesuje: militaria, przebieg bitew, bohaterowie tych wydarzeń, konkretne epoki historyczne, a może historia Europy, Polski czy naszej małej ojczyzny?

– Chociaż każdy aspekt historii ma swoje uroki, najbardziej interesuje mnie historia Polski, szczególnie w kontekście jej walk o niepodległość i tożsamość narodową. Ważni są dla mnie również bohaterowie historyczni, których czyny kształtowały losy naszego kraju i społeczności.

– Jesteś krotoszynianinem. Czy historia lokalna to dla Ciebie ważny obszar poznawania przeszłości?

– Tak, zdecydowanie! Fascynuje mnie Krotoszyn i jego otoczenie. Historia lokalna jest dla mnie niezwykle ważna, ponieważ odnosi się bezpośrednio do miejsc, które znam i codziennie mijam. To niesamowite odkrywać historie, które wydarzyły się tu, gdzie teraz mieszkamy, a także poznawać ludzi, którzy wcześniej wpływali na rozwój Krotoszyna.

– Udział w konkursach historycznych to forma promowania patriotyzmu. W jaki sposób Twoim zdaniem dzisiaj można wyrażać patriotyzm?

– Patriotyzm można wyrażać na wiele sposobów, niekoniecznie w formie wielkich gestów. Dla mnie patriotyzm to przede wszystkim dbanie o rozwój kraju przez codzienne działania – rzetelne wykonywanie pracy, odpowiedzialne zdobywanie wiedzy, dbanie o edukację, angażowanie się w sprawy społeczne, a także szanowanie i pielęgnowanie naszej kultury i tradycji. Udział w konkursach historycznych traktuję także jako dowód patriotyzmu, bo musimy przypomnieć sobie o ważnych wydarzeniach i wartościach, które ukształtowały nasz naród.

– Wiemy, że umiejętnie łączysz zainteresowanie historią z bieżącą nauką w zawodzie informatyk. Do czego i dlaczego informatykowi potrzebna jest humanistyczna wiedza?

– Humanistyczna wiedza, w tym znajomość historii, pomaga informatykowi lepiej zrozumieć kontekst, w którym tworzone są technologie. Technologie wpływają na ludzi i społeczeństwa, a historia dostarcza wielu przykładów, jak różne wynalazki i zmiany technologiczne kształtowały losy świata. Poza tym umiejętności, takie jak myślenie analityczne, wyciąganie wniosków czy krytyczne podejście do informacji, które rozwijam dzięki historii, są przydatne również w pracy informatyka.

Serdecznie gratulujemy Kamilowi i Franciszkowi! Życzymy kolejnych historycznych sukcesów!

LZ, fot. GP