2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obchodzone jest między świętami 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Narodowe 3 Maja). W tym dniu również obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie jest to dzień wolny od pracy, jednak wielu Polaków bierze w tym dniu urlop ze względu na to, że data ta jest w kalendarzu jedyną występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

W tym dniu w Polsce organizowanych jest wiele uroczystości związanych z tematyką flagi. Głównym propagatorem Święta Flagi był Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę narodową. Kontynuowali to kolejni prezydenci: Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Biało-czewone barwy polskiej flagi zaczerpnięte są z godła: białego orła na czerwonym tle. Kolor biały symbolizuje czystość, czerwony – krew, która przelewali Polacy walcząc o wolność swojej Ojczyzny.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, świętowanie majówki będzie odbiegało od tych, które utrwaliły się w naszej pamięci z lat poprzednich. W związku z wieloma ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, Polacy nie będą mogli spotkać się na wspólnych wiecach i obchodach. Dzień Flagi będziemy świętować w naszych domach. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi i pamiętajmy aby zrobić to godnie (flaga powinna być czysta i zadbana) i w sposób prawidłowy – białym kolorem do góry.