15 marca …

Dzisiaj, 15 marca obchodzone jest, jak co roku, międzynarodowe święto zwane Światowym Dniem Konsumenta, lub inaczej Światowym Dniem Praw Konsumenta.

Po raz pierwszy obchody tego święta odbyły się w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Dotyczyło ono projektu ustawy o ochronie praw konsumenta.

Wówczas prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:

• prawo do informacji,
  • prawo do wyboru,
  • prawo do bezpieczeństwa,
  • prawo do reprezentacji, czyli bycia wysłuchanym.

Z jego ust padło też znane stwierdzenie: „Konsumenci to my wszyscy”.

Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000. Do obchodów włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacje pozarządowe.

W związku z powyższym, my również staramy się co roku włączyć w akcję dbania o prawa konsumenta, np. poprzez współpracę z Fundacją Auditorium z siedzibą we Wrześni, która przeprowadziła w tym roku szkolnym w naszej szkole, we współpracy z radcą prawnym – panem mecenasem Markiem Mochem trzy wykłady z elementami warsztatów, poświęcone zagadnieniom prawa ochrony konsumentów.

Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów w Krotoszynie jest pan Mikołaj Lechman, który urzęduje w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie przy ulicy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 10, w budynku nr 3. Przyjmuje w poniedziałki w godz. 8.00-16.00; wtorki, środy i piątki w godz. 7.15-15.15.

tel. 62 725 42 56 do 57 wew. 354
tel. 62 722 66 60 do 64 wew. 354
e-mail: mikolaj.lechman@starostwo.krotoszyn.pl

Dbajmy o swoje prawa jako konsumenci nie tylko od święta!!!

Wykład w naszej szkole na temat praw konsumenta pana Marka Mocha