ZAWÓD HANDLOWIEC – PRACA CZEKA NA CZŁOWIEKA

Jak wynika z raportu PwC (skrót od PricewaterhouseCoopers) do 2025 roku w Polsce będzie brakowało ponad 1,5 mln pracowników. Oznacza to, że każdego roku przedsiębiorcy będą poszukiwać pracowników w liczbie odpowiadającej ilości mieszkańców Gdyni, czy Bydgoszczy. Brakować będzie głównie osób w branży budowlanej, handlu i IT. Co szósta oferta pracy skierowana będzie do handlowców. Już dziś Główny Urząd Statystyczny szacuje, że zapotrzebowanie firm na nowe ręce do pracy w ciągu kolejnych trzech lat wyniesie nawet 415 tysięcy osób.

Handlowcy od kilku lat są w gronie najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Od lat, średnio o 5-8 procent rocznie rośnie liczba oferowanych im miejsc pracy. Sytuację rynkową potwierdzają też badania przeprowadzone przez portal Pracuj.pl, który pokazuje, że tylko jesienią ub. r. pojawiło się ponad 148 tysięcy nowych ogłoszeń, a więcej niż połowa ofert skierowana była do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Cyfry mówią same za siebie. Wzrost liczby ofert przekłada się na rywalizację o pracownika, co widać na przykładzie sklepów detalicznych czy sieci handlowych. Handlowcy mogą dziś przebierać w ofertach pracy.

Według danych barometr zawodowy.pl napływ ofert pracy do Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP) w I i II półroczu roku 2020 w naszym regionie wynosił:

 1. Kierownicy sprzedaży – województwo wielkopolskie 46 ofert pracy
 2. Kierownicy sprzedaży – powiat ostrowski 3 oferty
 3. Kierownicy sprzedaży – powiat krotoszyński 3 oferty
 4. Kierownicy sprzedaży – miasto Kalisz 2 oferty
 5. Pracownicy sprzedaży internetowej – województwo wielkopolskie 12 ofert
 6. Pracownicy sprzedaży internetowej – powiat krotoszyński 1 oferta
 7. Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży – województwo wielkopolskie 360 ofert
 8. Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży – powiat ostrowski 23 oferty
 9. Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży – powiat krotoszyński 8 ofert
 10. Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży – powiat ostrowski 23 oferty
 11. Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży – miasto Kalisz 20 ofert

Monika Figielek