Zaczytani cz.18

23 marca br. przypada premiera najnowszej powieści autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitryego Glukhovskyego„Outpost”. Literata poznaliśmy już jako autora bestsellerowej trylogii „Metro 2033”. Jej akcja rozegrała się w świecie, który w wyniku konfliktu atomowego, uległ zagładzie. Dmitry Glukhovsky jest rosyjskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, korespondentem wojennym. Został laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej.Od 2009 roku prowadzi program popularnonaukowy w internetowej telewizji PostTV. Nie boi się krytycznie oceniać polityki swojego kraju, zwłaszcza w aspekciedemokracji.

„Outpust” jawi obraz postapokalipsy. Z jednej strony podtrzymuje tradycje kultowego „Metra 2033”, z drugiej – powieść jest zupełnie inna. Pisarz kreśli obraz Rosji, której czas dobiegł końca. Wojna domowa zrównała kraj z ziemią. Między bohaterami tworzą się pewne relacje, np. miłość Jegora do Michelle, jednak państwo przestało właściwie funkcjonować. Panuje głód, sieć połączeń transportowych i telekomunikacyjnych została doszczętnie zniszczona bądź zerwana. Odległość dzieląca ludzi staje się przeszkodą nie do pokonania, stąd dramaty ludzkie spowodowane rozłąką. Jak twierdzi jeden z bohaterów – Pałkan, po drugiej stronie mostu na Wołdze pozostały tylko puste, martwe, uśpione na wieki miasta. Most staje się wyjątkowym miejscem, na którym kończy się dawne Imperium Moskiewskie. Zastanawia jednak fakt, że ów most jest pilnie strzeżony. Każdy szmer o szelest wprowadza wartowników w pełną gotowość działania. Wydawać się może, iż kieruje nimi strach. Przez wiele lat nikt nie odważył się przekroczyć rzeki. Czy kryje się jakaś tajemnica? Kto lub co może nadejść?

„Outpost” to thriller, w którym nie brakuje zwrotów akcji, napięć i wyrazistych postaci. Dostrzec można tu również realizm magiczny oraz rzeczy niewyjaśnione, niemożliwe. Publikacja początkowo był powieścią w wersji audio. Już w tej formie zbierała pozytywne recenzje. Przykładem mogą być poniższe opinie:

Outpost” to nie tylko audiobook, to świetna seria. Coś, czego można oczekiwać od Netflix lub HBO. – Svjatoslav Vlasov, Brodude

czy

Outpost” to przede wszystkim świetna literatura. Mam nadzieję, że kiedyś stanie się książką, filmem lub sztuką teatralną. Autor stworzył serię, przed którą stoi wiele możliwości. – Nowaja Gazieta, Olga Timofeeva.

Zachęcamy do lektury powieści Glukhovsky.

Nauczyciele bibliotekarze