„Wpuść książkę do domu”

Maj to miesiąc, który wielu z nas kojarzy z książką. W tym miesiącu przypada święto związane z książką i bibliotekami – 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, w tym miesiącu tradycyjnie Empik organizuje Targi Książki. I tak jest w tym roku, choć mają one inny, wirtualny wymiar. W dniach 20 -26 maja Empik zaprasza nas na Wirtualne Targi Książki. W tym tygodniu mamy możliwość poznania nowości wydawniczych i bestsellerów przy wirtualnych stoiskach wydawców, możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami książek na żywo i zdobycia ich autografów. A to wszystko w bezpiecznej przestrzeni internetu, w całości online. Ważne, że będzie możliwość zakupu książek w niższych cenach.

W ramach Targów odbyło się spotkanie z Dmitrym Glukhovskym, autorem książek „Metro 2033”, „Metro 2034”, „Metro 2035” . Rozmowę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). W trakcie wydarzenia możliwe było zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania była dostępna na Facebook.com/empikcom.

Dmitry Glukhovsky to znany rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista. Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Pisze na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do pokolenia rosyjskich literatów krytycznie oceniających politykę swojego kraju i wzywającego do jej pełnej demokratyzacji.

Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść „Metro 2033”, którą zaczął pisać w wieku 18 lat. Jej kolejne fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Ten pionierski wówczas eksperyment interaktywny przyniósł mu rzeszę oddanych fanów. Ukończone dzieło opublikowano w Rosji w 2005 roku i okazało się wielkim bestsellerem, osiągając kilkusettysięczny nakład. Prawa do powieści „Metro 2033” zostały sprzedane do ponad 30 krajów. W oparciu o fabułę książki powstały gry komputerowe. Planuje się również nakręcić jej ekranizację.

Warto przypomnieć, że powieści z cyklu „Metro” dostępne są w naszej bibliotece szkolnej – zakupione zostały na życzenie naszych czytelników ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska