Wakacje tuż, tuż …

Coraz mniej czasu dzieli nas od zbliżających się wakacji i już wkrótce usłyszymy ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Wakacje to czas zasłużonego wypoczynku, relaksu. Dla każdego z nas wygląda on inaczej. Jedni odpoczywają w sposób aktywny zdobywając np. szczyty gór, zwiedzając ciekawe miejsca lub pokonując kilometry na swoim rowerze, inni preferują plażowanie nad wodą. Wiele instytucji takich jak m.in. ośrodki kultury, stowarzyszenia, ośrodki sportu i rekreacji oferuje nam ciekawe formy zorganizowanego wypoczynku. Niezależnie od tego gdzie i z kim spędzimy ten czas, czy w swojej miejscowości, czy zwiedzając piękne zakątki w kraju lub za granicą, musimy mieć na uwadze nadal trwającą sytuację pandemiczną. Od naszej ostrożności zależy zdrowie nasze i innych. Musimy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem Covid 19. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy w dniu wyjazdu nie występują u nas żadne niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie. „Niewinny” katar bądź kaszel mogą sygnalizować, że w naszym organizmie rozpoczął się stan zapalny. Korzystajmy z miejsc, w których poziom higieny jest utrzymywany na wysokim poziomie. Przemyślmy dokładnie, które miejsce wybierzemy za cel naszego wypoczynku. Te bardziej oblegane przez turystów mogą stanowić większe ryzyko zarażenia się. Starajmy się unikać nadmiernie zatłoczonych miejsc. Ważny jest zarówno dystans, jak i środki bezpieczeństwa takie jak maseczki czy rękawiczki, płyny do dezynfekcji stosowane w publicznych przestrzeniach wewnętrznych. Nadal zmuszeni jesteśmy do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa polegających m.in. na unikaniu dotykania oczu, ust i nosa, regularnym myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie oraz zasłanianiu ust i nosa podczas kichania czy kasłania. Bądźmy czujni, odpowiedzialni i dbajmy o zdrowie własne i innych.

Nauczyciele bibliotekarze