W świecie książek … cz.9

Współczesny świat stoi w obliczu wielu zagrożeń. Człowiek i stworzona przez niego technologia przyczyniły się do powstania wielu obaw związanych między innymi ze zmianami klimatycznymi, terroryzmem czy kryzysem ekonomicznym. Jak się odnaleźć w tej trudnej rzeczywistości? Polecamy lekturę „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuvala Noaha Harari, izraelskiego historyka, wykładowcy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Autor analizuje zjawiska, które obecnie wpływają na życie mieszkańców całego globu. Przekrój tematów, które porusza Harari jest szroki. Dotyka trudnych kwestii, takich jak m.in. Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, jednak czyni to w przystępny sposób. Przedstawia świat, którego doświadczamy oraz wyzwania, z którymi ludzkość będzie musiała zmierzyć się w najbliższych latach. Poruszając kwestie polityczne, ekonomiczne, społeczne, nacjonalistyczne, kulturowe i religijne, dzieli się z czytelnikami swoimi cennymi spostrzeżeniami, przez co skłania do refleksji nad własnym życiem, światem, wartościami i światopoglądem.

„21 lekcji na XXI wiek” to książka pełna anegdot, dygresji. Uświadamia, co może się zdarzyć, jeśli jako ludzkość nie zaczniemy działać świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Jest to lektura obowiązkowa dla osób ciekawych świata.

Nauczyciele bibliotekarze: Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska