W świecie książek … cz.8

Jerzy Pilch „Pod Mocnym Aniołem”

29 maja zmarł Jerzy Pilch – prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy, laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) oraz Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w roku 2001 za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Autor scenariuszy do filmów „Żółty szalik” i „Spis cudzołożnic”. Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Nagrody Nobla wyraziła swój wielki żal po śmierci pisarza słowami „Jerzy, za wcześnie! Co teraz zrobią te wszystkie nienapisane przez Ciebie książki?”. Jerzego Pilcha pożegnało wielu ludzi kultury.

Pilch w swojej twórczości często poruszał wątki alkoholizmu, zmagania z chorobą, ale także relacji damsko-męskich, szukania przyjemności i ulegania pokusom. To dało się znaleźć w jego książkach, to pojawia się także w filmach, przy których pracował. „Pod Mocnym Aniołem” to na poły biograficzna opowieść o pisarzu imieniem Jerzy, który zmaga się z alkoholizmem. Bohater filmu zakochuje się w młodej dziewczynie, to miłość daje mu poczucie wiary, że pokona nałóg. Wszystko się sypie, kiedy Jerzy idzie do baru „Pod Mocnym Aniołem” i wpada w ciąg. W efekcie trafia na izbę wytrzeźwień i przymusową terapię. Tam poznaje innych pacjentów i ich zmagania z chorobą alkoholową. Jednym z elementów leczenia jest bowiem czytanie zapisków z czasów picia. Główną rolę zagrał błyskotliwie Robert Więckiewicz, sam film zaś dostał Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Zapraszamy do lektury książek Jerzego Pilcha, który był uważnym obserwatorem i krytycznym komentatorem naszej rzeczywistości. Książki „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utracona leworęczność” znajdziecie w naszej bibliotece szkolnej.

Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska