Uwaga! Dziś DZIEŃ OJCA!

Nie zapomnijcie złożyć życzenia swoim tatom!

A oto kilka informacji o tym dniu (źródło pl.wikipedia.org).

Dzień Ojca – święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca (od roku 1965).

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca przypada 9 marca, czyli dzień świętego Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii w drugą niedzielę czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39 dzień po niedzieli wielkanocnej. Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn.

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, ale w Danii 5 czerwca.

W Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3 niedzielę czerwca.