Teatralne spotkanie z Dostojewskim

Po raz kolejny młodzież naszej szkoły uczestniczyła w przedstawieniu Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. 3 października br. uczniowie klas V d, III b oraz II c wraz z polonistami wzięli udział w wyjściu do krotoszyńskiego kina „Przedwiośnie” na spektakl pt. „Raskolnikow”. Sceniczną opowieść oparto na najważniejszych wątkach powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Osią przedstawienia stał się słowny pojedynek sędziego śledczego z człowiekiem, który rzucił wyzwanie moralności, odszedł od wiary i uznawał tylko prawdy intelektu. Raskolnikow twierdził, że dla ogólnego postępu ludzkości istnieje „przyzwolenie na krew”. Przemyślana teoria racjonalnej zbrodni okazała się jednak zawodna. Jego zmagania z uporczywymi myślami i wyrzutami sumienia sprawiły, że sam stał się ofiarą tego czynu. Młodzież zobaczyła na scenie starcie dwóch odmiennych światopoglądów: racjonalizmu i chrześcijaństwa, prawd rozumu Raskolnikowa i prawd wiary Soni. Widzowie byli świadkami procesu powolnego odradzania się bohatera. Spektakl ukazał ponadczasową i uniwersalną wymowę dzieła Dostojewskiego. Przedstawił odwieczną prawdę o złożoności istoty ludzkiej, zdolnej niekiedy do zaskakujących zachowań: od zanegowania wartości do współczucia, ofiarności i miłości. Człowiek bywa słaby i upada, ale potrafi się też podnieść i odrodzić.

Młodzież miała kontakt nie tylko z klasycznym dziełem na żywo, ale mogła obserwować świetną grę aktorską i siłę wyrażanych emocji. Dla uczniów klasy piątej była to lekcja powtórkowa o Dostojewskim przed maturą. Dla uczniów klas młodszych spotkanie motywujące do bliższego poznania powieści. Spektakl na pewno skłonił młodzież do przemyśleń, wzbogacił doświadczenia i pozwolił lepiej zrozumieć otaczający świat.

LZ, MF, foto: ZL