Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Niezmiennie od wielu lat 23 kwietnia obchodzimy święto, w które w sposób szczególny podkreślamy rolę książek w zmieniającej się rzeczywistości oraz potrzebę poszanowania pracy twórczej pisarzy. Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich na stałe wpisał się w kalendarz obchodów upamiętniających znaczenie książek. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa 😉 Należy również podkreślić wagę praw autorskich, które w myśl definicji są: „przepisami prawnymi określającymi uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Święto to obchodzone jest w ponad 100 krajach. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce upamiętnia się je oficjalnie od 2008 roku.  Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. Rokrocznie odbywa się wiele wydarzeń związanych z czytaniem oraz spotkań z pisarzami. Czas pandemii ograniczył obchody 23 kwietnia do przestrzeni wirtualnej. Zachęcamy wszystkich do śledzenia licznych inicjatyw proczytelniczych podejmowanych przez instytucje kultury, wydawnictwa oraz księgarnie. Poniżej zamieszczamy ciekawe propozycje:

– Konferencja prasowa online 22.04. godz. 12.00 – transmisja na żywo na facebooku na profilach: Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wrocław Miasto Literatury

Premiera wydawnictwa „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” (z udziałem m.in.: autorki publikacji, Prezeski Fundacji Powszechnego Czytania –  Marii Deskur, wiceprezydenta Wrocławia – Jakuba Mazura, dyrektora Biblioteki Narodowej – dr Tomasza Makowskiego; organizatorzy: KBF, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk, Polska Izba Książki)

– Debata online 26.04. godz. 14.00 – 16.00

Miasta księgarń: Kraków – Poznań –  Szczecin – Warszawa. Modele współpracy samorządów z niezależnym księgarstwem. Organizator: Polska Izba Książki

Link do spotkania na platformie Zoom: https://zoom.us/98160632173

– Instagram Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie regularnie przedstawiane są książki ze Złotej Listy – propozycje wydawnicze do czytelników z różnych grup wiekowych https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

– Facebook Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, na którym znajdziemy nagrania znakomitych współczesnych autorów książek dla dzieci https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/

Nauczyciele bibliotekarze