Spotkanie z polarnikiem

O niezwykłej wyprawie na Spitsbergen opowiedział młodzieży naszej szkoły w krotoszyńskiej bibliotece polarnik Adam Włodarczyk. 16 maja br. uczniowie kl. I d oraz III b wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem pochodzącym z Krotoszyna, pasjonatem ekstremalnych wypraw. Adam Włodarczyk był jednym z trzech uczestników pleszewskiej ekspedycji na Spitsbergen w sierpniu 2022 r.

Podróżnik zaprezentował młodzieży przebieg kilkudniowej wędrówki na wyspie Spitsbergen, największej wyspie Norwegii na Morzu Arktycznym, w dużej części pokrytej lodowcami. Uczestnicy wyprawy pokonali pieszo ok. 160 km od Morza Barentsa do Morza Grenlandzkiego. Mieli okazję doświadczyć białych nocy i letniej temperatury dochodzącej nawet do 18 stopni C. Polarnik pokazał uczniom namiot z wyprawy, niezbędne turystyczne akcesoria, zdjęcia i filmy, które wzbogacił ciekawym komentarzem. – Spitsbergen to wyspa, na której nie wolno rodzić i nie wolno umierać – relacjonował podróżnik. – To wyspa, na której jest więcej niedźwiedzi niż ludzi. Uczestnicy wyprawy mieli okazję spotkać się oko w oko z niedźwiedziem, mogli podziwiać renifery, morsy i wieloryba. Podróżnik podkreślał, że szczególnie ciekawa była wędrówka przez głęboką tundrę w środkowej części wyspy, która nazywana jest pustynią Arktyki. – Każdy może polecieć i pozwiedzać Spitsbergen – zachęcał młodzież polarnik.

Piękne krajobrazy, prezentacja fauny i flory norweskiej wyspy oraz ciekawostki przekazane przez podróżnika stworzyły interesującą opowieść o tym wyjątkowym obszarze północnej Europy.

LZ, MSz, fot. arch. prelegenta