Profilaktyka jamy ustnej


1. Higiena jamy ustnej

– jest ważnym elementem jakości życia każdego człowieka. I jedną z metod profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia. Prawidłowe zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej wpływają pozytywnie na utrzymanie jej w zdrowiu. Pielęgnacja jamy ustnej rozpoczyna się już w pierwszych miesiącach życia. Nieleczone zęby mleczne mogą powodować próchnicę zębów stałych.

Prawidłowa higiena jamy ustnej:

 • mycie zębów przynajmniej 3 razy dziennie przez 2-3 min.,
 • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych,
 • płukanie jamy ustnej.

Regularne mycie zębów jest bardzo istotne w ich codziennej pielęgnacji. Dzięki temu ściera się płytkę nazębną i usuwa zanieczyszczenia powstałe w wyniku spożywania pokarmów. Brak higieny skutkuje szybkim rozwojem bakterii, gniciem pokarmu, nieświeżym oddechem oraz tworzeniem się próchnicy i chorób zębów i dziąseł.

Próchnica zębów należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób w populacji dzieci i młodzieży Często zły stan zdrowia jamy ustnej osób dorosłych jest konsekwencją zaniedbań w dzieciństwie. Występowanie choroby próchnicowej wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. U dzieci, przedwczesna utrata uzębienia mlecznego, powoduje ryzyka nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i wad zgryzu. Zęby z próchnicą uznawane są za źródło infekcji dla całego organizmu. Ubytki próchnicowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ze względu na znaczne obciążenie bakteryjne

Główne czynniki ryzyka próchnicy:

 • brak nawyku szczotkowania zębów,
 • niewłaściwa metoda szczotkowania zębów,
 • okres zaniedbań w higienie jamy ustnej,
 • niewłaściwe zapobieganie próchnicy,
 • spożywanie nadmiernej ilości cukrów prostych,
 • brak zróżnicowanej diety (konieczność suplementacji fluoru),
 • działanie bakterii płytki nazębnej,
 • podatność zębów,
 • zmniejszona ilość śliny,
 • wrodzona wada budowy zębów.

2. Najczęściej popełniane błędy

Podczas higieny jamy ustnej można popełnić wiele błędów. Najczęstsze błędy popełniane podczas dbania o higienę jamy ustnej:

 • używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, kształt główki oraz typ; miękka czy twarda.
 • zbyt krótkie mycie zębów – zaleca się, by zęby szczotkować przez 2 minuty,
 • nieskuteczna technika szczotkowania – sprawia, że uzębienie nie jest wystarczająco czyste i zadbane;
 • rezygnacja z używania nici dentystycznych – tylko używając ich jesteśmy w stanie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe; dzięki temu zapobiegamy gromadzeniu się resztek pokarmów,
 • rezygnacja ze stosowania płynów do płukania ust – pozwalają one dotrzeć do tych miejsc w jamie ustnej, których nie możemy wyczyścić nawet przy użyciu nici dentystycznej; dzięki nim pozbywamy się o 80% bakterii więcej, co zapobiega powstawaniu próchnicy;

3. Regularne wizyty u stomatologa.

Poza prawidłowym utrzymania higieny jamy ustnej warto również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Regularne wizyty -raz na pół roku powinny być czymś naturalnym a nie wymuszonym. . W razie pojawiania się próchnicy szybko będzie można przeciwdziałać jej rozwojowi i nie doprowadzać do wystąpienia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Takie zachowanie nie tylko pozwoli utrzymać zdrowy i piękny uśmiech, ale i uchroni nas przed ewentualnymi bólami. Ból zęba jest jednym z najgorszych jaki może nas spotkać. Często zwykłe środki przeciwbólowe są niewystarczające, by go powstrzymać. Właśnie z tego powodu warto robić wszystko, by nie dopuścić do jego wystąpienia.

Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze.

Nauczyciele biologii: D. Szymczak, A. Kołodziejska