Muzeum Zamkowe w Malborku

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas. Proponujemy  ofertę wirtualnego zwiedzania zamków. Tym razem celem naszej wirtualnej podróży jest Muzeum Zamkowe w Malborku.

Zamek w Malborku w 1949 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 1994 roku uznano go za pomnik historii, czyli miejsce o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mające duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.  Od 1997 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek ów wznoszony był w kilku etapach od 1280 roku do połowy XV wieku przez zakon krzyżacki. W latach 1309 – 1457 był siedzibą mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władz Prus Zakonnych, natomiast w okresie 1457 – 1772 rezydowali w nim królowie Polski. Od 1466 roku przebywały w nim władze Prus Królewskich. Następnie od roku 1568 stał się siedzibą Komisji Morskiej, a  w 1772 zajęty został przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804. Doczekał się rekonstrukcji, jednak w 1945 roku został ponownie zniszczony, po czym po dwóch latach odbudowano go kolejny raz. Od 1 stycznia 1961 roku gospodarzem obiektu jest  Muzeum Zamkowe w Malborku. Początkowo Muzeum dysponowało  jedynie  obiektami z dawnych zbiorów zamkowych, które udało się uratować z czasów wojennych oraz fali szabrowników po 1945 roku. W tej chwili szacuje się ogólną liczbę eksponatów na ponad 40 tysięcy. Zalicza się do nich cenne zbiory takie jak np. kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, zestaw dawnej broni i uzbrojenia czy bogata kolekcja numizmatów. Od początku lat sześćdziesiątych XIX wieku odbywają się tutaj cyklicznie  Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Muzeum organizuje liczne wystawy arcydzieł bursztynowych za granicą, m.in. w muzeach Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, USA i Japonii. Muzeum prowadzi równolegle  działalność naukową w zakresie archeologii Dolnego Powiśla oraz historii sztuki i kultury Prus Królewskich. Gromadzi, zabezpiecza, opracowuje naukowo i udostępnia dzieła dawnej i współczesnej sztuki. Ponadto odbywają się  tutaj koncerty oraz plenery filmowe. To niezwykłe miejsce co roku przyciąga ponad półmilionową rzeszę turystów zarówno z kraju, jak i ze świata.

Muzeum Zamkowe w Malborku oferuje zwiedzanie online. Treści koncentrują się m.in.  wokół drzwi zamkowych #otwartebramy, kosztownych eksponatów #zamkowy skarbiec oraz Zamku w Sztumie. Ciekawe opisy uzupełniają liczne fotografie. Ponadto pod adresem: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/ odbędziemy wirtualną wizytę w Muzeum Zamkowym. Podczas spaceru po twierdzy malborskiej online obejrzymy ciekawe zbiory zebrane w galerii 3D i 4D, będziemy mieli okazję podziwiać przepiękny widok z wieży, poznamy niesamowite  fakty oraz  historię tego Zamku. Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów czy Kościół NMP to tylko niektóre z proponowanych miejsc zwiedzania.  Wirtualna wizyta jest niepowtarzalną okazją, a by zwiedzić przestrzenie zazwyczaj niedostępne dla gości. Być może wizyta online w Muzeum Zamkowym  zachęci nas do uwzględnienia tego przepięknego miejsca w wakacyjnych planach?

Link:  https://zamek.malbork.pl/

Nauczyciele bibliotekarze