W tym roku znów zasiedliśmy do wspólnego stołu – z zadowoleniem w głosie mówi dyrektor ZSP2 – Roman Olejnik, inicjator spotkań wigilijnych dla bezdomnych, samotnych i potrzebujących mieszkańców Gminy i Miasta Krotoszyn i jej główny organizator. Chcemy okazać sobie życzliwość, dobroć i wsparcie. Jest to odblask naszej empatii do każdego z nas.
Zawsze w takich dniach mam nadzieję, że nadchodzące czasy przyniosą poprawę i będą obfitowały w nowe bogactwa – zarówno duchowe, jak i materialne. Organizuję wigilie od ponad 10 lat, chcąc, aby w tym szczególnym dniu nikt nie czuł się opuszczony, zapomniany ani samotny. Ogromnie cieszę się, że współpraca organizatorów i darczyńców spotyka się z tak pozytywnym odbiorem – podkreśla dyrektor R. Olejnik. Szczególne podziękowania dziś należą się paniom nauczycielkom przedmiotów gastronomicznych: Patrycji Rochowiak, Kamili Szperzyńskiej oraz młodzieży z koła gastronomicznego naszej szkoły, którzy wykonali ogromną pracę. Nie sposób wymienić wszystkich sponsorów oraz wielu mieszkańców Krotoszyna – zwykłych ludzi o wielkich sercach. To niezwykle budujące – dodaje z wyraźną satysfakcją w głosie dyrektor. Serdeczne podziękowania kieruję też do dzieci z miejscowości Roszki, które z wielkim sercem przygotowały prezenty, przynosząc radość i uśmiech dzieciom uczestniczącym w wigilijnym spotkaniu.
Tegoroczna Wigilia odbyła się w czwartek, 12 grudnia o godzinie 16.00 w sali sportowej ZSP2. Poprzedziły ją długie przygotowania. Wolontariusze z ZSP2 pakowali świąteczne prezenty, przygotowywali i nakrywali stoły. W szkolnej kuchni przygotowano świąteczne potrawy.
Dyrektor Roman Olejnik przywitał uczestników spotkania i zaproszonych gości: starostów Pawła Radojewskiego i Stanisława Szczotkę, Przewodniczącego Rady Miejskiej Krotoszyna Krzysztofa Manistę, viceburmistrza Krotoszyna Cezarego Grendę, ks. kan. Grzegorza Kamrola, prezesów BS Krotoszyn Monikę Kaczmarek i Barbarę Wiatrak, Wiktorię Kozłowską – przedstawiciela Nutricji, Marcina Kaźmierczaka wraz z zespołem wokalnym.
Po przywitaniu wszystkich uczestników spotkania, przełamaniu się opłatkiem, zaśpiewaniu kolędy, uczestnicy zasiedli do świątecznego stołu z barszczem, smażoną rybą, pierogami, kapustą. Było ciasto kawa i słodycze a dla dzieci prezenty i wesołe wspólne zabawy. Każdy uczestnik otrzymał paczkę z żywnością. Było także coś dla ducha – kolędy i piosenki świąteczne wykonane przez dziewczyny z zespołu „Folklor Błonie”.
Wigilie, które co roku współorganizuję, są dla mnie niezwykle budującym doświadczeniem. Każdorazowo w trakcie ich przygotowań odradza się we mnie nadzieja – podobnie jak każdego roku przynosi ją nowo narodzony Chrystus. To właśnie jest w tym wszystkim najpiękniejsze – podsumował Roman Olejnik, odnosząc się do wigilijnego spotkania.
Przesłanie akcji jest niezmienne od lat, chodzi nie tylko o zorganizowanie Wigilii i przekazanie potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także o to, aby obdarowani poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich.
Z dyr. Romanem Olejnikiem rozmawiał Grzegorz Pierzchała
Fot. Grzegorz Pierzchała