Uczniowie ZSP2 w Krotoszynie aktywnie włączają się w światową akcję „Dzień bez samochodu”

22 września obchodzony jest na całym świecie „Dzień bez samochodu”, mający na celu promowanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu oraz zwrócenie uwagi na problem nadmiernego wykorzystywania samochodów. Nasza młodzież nie czeka jednak wyłącznie na ten jeden dzień – wielu uczniów codziennie dojeżdża do szkoły na rowerze, dając doskonały przykład swoim rówieśnikom.

Dlaczego jazda rowerem do szkoły czy pracy to dobry wybór?

Rower to idealna alternatywa dla samochodu, szczególnie na krótkich dystansach, jakie dzielą większość uczniów od ich szkół.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych powodów, dla których warto wybrać rower jako środek transportu do szkoły.

1. Ochrona środowiska Jazda rowerem to ekologiczny sposób poruszania się. Nie emituje szkodliwych spalin, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

2. Poprawa kondycji fizycznej Regularna jazda na rowerze to doskonała forma aktywności fizycznej. Codzienny ruch wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie i kondycję organizmu, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Uczniowie, którzy wybierają rower, często odczuwają większą energię i lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

3. Oszczędność czasu i pieniędzy Wbrew pozorom, w wielu przypadkach rower pozwala zaoszczędzić czas. Szczególnie w miastach, gdzie korki są codziennością, rowerem można dotrzeć do celu szybciej niż samochodem. Ponadto nie trzeba martwić się o koszty paliwa, parkowania czy eksploatacji pojazdu.

4. Rozwój odpowiedzialności i samodzielności Regularne korzystanie z roweru uczy uczniów odpowiedzialności. Muszą dbać o swoje bezpieczeństwo, przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz regularnie konserwować swój pojazd.

5. Relaks i pozytywne nastawienie Rower, poza walorami zdrowotnymi, ma także działanie relaksujące. Codzienna droga do szkoły staje się przyjemnością – można spędzić chwilę na świeżym powietrzu, z dala od hałasu silników i miejskiego zgiełku.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie chętnie wspiera proekologiczne inicjatywy uczniów. Szkoła posiada stojaki na rowery, a także regularnie organizuje akcje promujące zdrowy tryb życia, takie jak dni rowerowe czy rajdy turystyczne.

W związku z obchodami „Dnia bez samochodu” uczniowie klasy 2 technikum reklamy zaprojektowali plakaty nawiązujące do tego dnia. Tym samym zachęcili do przyjechania do szkoły rowerami lub innymi ekologicznymi środkami transportu.

Rower to nie tylko środek transportu, ale również styl życia – zdrowy, ekologiczny i pełen energii.

GP, plakaty: uczniowie kl. 2 Technik Reklamy