Technik technologii żywności (nr zawodu: 314403)

Technikum kształcące w zawodzie technik technologii żywności to szkoła, którą wybierają uczniowie o zainteresowaniach związanych z biologią, żywnością oraz przetwórstwem spożywczym. Przygotowuje  ona do wejścia na rynek pracy, jak również umożliwia dalszą naukę na studiach. Uczeń jest przygotowany do zdawania egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego. Równolegle z kształceniem ogólnokształcącym, w ramach nauki uczniowie będą  zdobywać szeroką wiedzę z zakresu techniki w przetwórstwie mięsnym, technologii produkcji przetworów mięsnych i tłuszczowych, działalności gospodarczej w przetwórstwie  spożywczym, technologii przetwórstwa spożywczego, podstaw analizy żywności.

Najważniejsze informacje:

• klasa 1b - cykl kształcenia 5 lat,
  • specjalność: wędliniarz,
  • języki obce: język angielski, język niemiecki,
  • przedmioty rozszerzone: Język polski,
  • przedmioty punktowane: język polski, matematyka, biologia, wiedza o społeczeństwie.

Technik technologii żywności w ramach zajęć z przedmiotów zawodowych posiądzie umiejętności takie jak:

• wytwarzanie produktów spożywczych,
  • organizowanie i nadzorowanie przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym,
  • rozbiór i wykrywanie mięsa,
  • magazynowanie i przygotowywanie mięsa, przetworów mięsnych i tłuszczowych do dystrybucji,
  • wykonywanie prac związanych z produkcją przetworów mięsnych i tłuszczowych.

Typowe miejsca pracy dla technika technologii żywności to:

• przedsiębiorstwa produkcyjne przedsiębiorstwa spożywczego,
  • instytucje prowadzące badania i ocenę żywności,
  • instytucje prowadzące handel artykułami spożywczymi,
  • instytucje zajmujące się przechowywaniem i dystrybucją żywności,
  • własna działalność gospodarcza.

Ucząc się a tym kierunku będziesz mógł:

• brać udział w ciekawych wycieczkach związanych z wybranym kierunkiem kształcenia,
  • rozwijać swoje zainteresowania w kołach zainteresowań i organizacjach szkolnych,
  • zdobywać dodatkowe umiejętności uczestnicząc w wielu projektach unijnych, jak również innych wspieranych przez różne podmioty, działające na rzecz szkoły,
  • poznawać, poprzez udział w praktykach, pracę firm i instytucji związanych z handlem,
  • brać udział w wielu ciekawych działaniach, które wzbogacą Cię o nowe doświadczenia,
  • kontynuować dalsze kształcenie na wybranym kierunku studiów.

Kwalifikacje i egzaminy:

Aby uzyskać tytuł technika należy zdać w trakcie nauki 2 egzaminy z zakresu następujących kwalifikacji:

• SPC.04. - Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych,
  • SPC.07. - Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych.

Złóż podanie Harmonogram rekrutacji

Ważne dokumenty

Zestaw podręczników dla klas pierwszych

RODO - klauzula informacyjna